Loving Healthy: Good Eats on a Budget.

Living a healthy life is a value that I have chosen not to compromise, even as a post-grad living on my own in one of the most expensive cities in America.

The definition for value is (n). a person’s principles or standards of behavior; one’s judgment of what is important in life.

Anyone who knows me knows that I not only love to eat healthy, but I love to live healthy. It is so important to my every day life. This means finding the perfect balance between diet and exercise & socializing and rest. So, cheers to the launch of a new blog post series, called Loving Healthy.

Many people have asked me how to live and eat healthy on a budget, so I thought I would share my secrets, tips, and advice to those of you who are trying to find the balance of loving healthy without breaking the bank.

Honestly, it’s not really a secret at all. I mainly shop at Trader Joe’s. I remember when I first started shopping at Trader Joes in college; I remember thinking that it was more expensive than other grocery shops, but to my greatest delight, I was quite surprised.

Trader Joe’s is one of the most affordable places to shop, especially for singles or young married couples! Yet, the question still is: What do I buy? And, how do I still stay in my budget?

Balanced living. That is going to be the key of this new series. When it comes to what you put into your body, you want a balanced diet of proteins, carbohydrates and fats(that’s right, fats! You didn’t mis-read that. Your body needs healthy fats in your body, such as avocados, fish oil, and nuts.)

The problem with dieting is that you restrict your body so much that you will actually end up harming your metabolism while also not getting the essential fatty acids(omega 3- and 6) that your body needs in order to function. So, when I write about eating healthy, I do not want you to think that you are on a restrictive diet. Let’s change our mindsets about what we are talking about. We are loving healthy, my friends.

When I shop, I always make sure that I am eating whole foods and buying products that complete the trifecta(proteins, carbs and fats) so to speak.

Produce, Dairy, and Grains are cheap and affordable. Proteins are a little more expensive, so I don’t buy a lot of meat (Note: Seafood and Meat are cheaper at Sprout’s Market!) There are also certain items like breads and yoghurts that I will buy from Whole Foods instead (definitely ideal for those who have allergy restrictions). 


So, here’s the question you are wanting me to answer. How much money do you spend on groceries per week? I spend about $35-50, depending on the type of meats & seafood I buy for the week.

Healthy Loving Tips: 

  • Buy foundational foods that you can use for multiple meals, both lunch and dinner. Brown rice, quinoa and whole grain pastas are my go to bases for carbohydrates. 
  • Vegetables and fruits are cheap! Check out your local produce markets(not grocery stores). During my college days(I act like it was so long ago, it really wasn’t), we would go to a local place called George’s and would buy all of our poultry and vegetables for dirt cheap. Do your research! Local farmers markets are the best. 
  • Eggs. The only food that you can eat for all three meals and get away with it. 
  • Switch to eating oatmeal for breakfast. 
  • Plan ahead. If you don’t plan ahead, you’ll either be eating out or spending too much on food. 
  • Have the munchies? Always have hummus in your fridge. It pairs well with every vegetable. Veggies really are your best friend. Cut up veggies and fruits so that you are stocked up . When it comes to snacking on nuts, you only need a handful. 
  • Don’t go to the store when you are hungry. We are all victim of this, but it’s true. It will save you a lot of money. 
  • You don’t need to cook with a plethora of ingredients. You don’t need to impress Bobby Flay. Add garlic salt and spices if only a few ingredients is too bland for you. 
  • Drink lots of water and stay hydrated. You will cut back on your snacking. Late night snacks adds up(so does coffee runs). Dave Ramsey calls it the “latte effect”. We think that it’s only $4, not that much, but add it up over the month and you might become alarmed. Moral of the story: Cut back on your coffee shoppe spending. 

Those are all the tips for now. Stay tuned. Every other Friday, I will be posting about Health, Nutrition, and Exercise tips. If there’s something you would like me to talk about, feel free to message me with subject ideas. Cheers until next time! 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s